Mamy do wyboru wiele sposobów na ogrzewanie domu i wody. Niestety najpopularniejsze z nich nie są proekologiczne. Jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu służącym do ogrzewania Twojego domu oraz wody użytkowej, powinieneś zastanowić się nad wyborem pompy ciepła, która funkcjonuje na wzór odnawialnych źródeł energii. Na szczególną uwagę zasługuje pompa ciepła typu powietrze – woda.
⠀
⠀
Jak działa pompa ciepła?
⠀
Pompa ciepła to nazwa, która może niektórych zmylić, bo sama w sobie nie wytwarza ciepła. Ciepło jest pobierane przez pompę z otoczenia, a następnie przekształcane na postać użyteczną dla nas, żeby później przekierować je do instalacji grzewczej w domu. W skład pompy ciepła wchodzi:
- dolne źródło ciepła – mechanizm, który pobiera ciepło z otoczenia;
- górne źródło ciepła – instalacja grzewcza wewnątrz domu.
Taki system oparty jest o przepompowywanie energii cieplnej z dolnego źródła do górnego. Pompa ciepła typu powietrze – woda pobiera ciepło z powietrza i przekazuje je wodzie, która krąży w obiegu centralnego ogrzewania.
⠀
Pompa ciepła – ekologiczne rozwiązanie
⠀
Dbanie o czystość środowiska jest konieczne do utrzymania naszej planety w dobrym stanie. Dzięki temu troszczymy się o dobre zdrowie i samopoczucie nas wszystkich. Żeby wspierać dobrostan naszej planety warto jest wybierać ekologiczne rozwiązania w każdej możliwej dziedzinie, ale sposób ogrzewania naszych domów oraz innych budynków ma na to szczególny wpływ.
⠀
⠀
Jako człowiek masz realny wpływ na to, co dzieje się z naszym środowiskiem! Aby chronić naszą planetę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami do ogrzewania domu i wody wybierz pompę ciepła.
Żeby była ona w 100% ekologicznym rozwiązaniem, to do jej uruchomienia konieczne jest używanie prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Niestety polska energia pochodzi w 80% z węgla, co podwyższa emisję szkodliwego dwutlenku węgla w atmosferze. Na szczęście prąd pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii, np. z fotowoltaiki, jest w Polsce coraz popularniejszy.
Kolejna ważna kwestia przemawiająca za tym, że pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych dostępnych rozwiązań, to brak odpadów pojawiających się przy tym systemie grzewczym. Nie wytwarza on żadnych spalin. Przy pompie ciepła nieobecne są takie odpady jak popiół, dym oraz inne szkodliwe substancje pojawiające się podczas procesów spalania.
⠀
Zalety pompy ciepła
⠀
- Pompa ciepła to niskie koszty eksploatacji;
- Ze względu na niski pobór energii jest energooszczędna;
- Odpowiednio dobrana pompa ciepła nie będzie wymagała obsługi. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i swój czas;
- Pompa powietrzno-wodna, w przeciwieństwie do innego rodzaju pomp ciepła, jest bardzo łatwa i szybka w montażu. Nadaje się do montażu w większości budynków;
- Mając pompę ciepła nie musisz martwić się o kupowanie i podkładanie opału oraz rozpalanie i czyszczenie pieca;
- Pompy ciepła są bardzo bezpiecznymi urządzeniami;
- Oszczędność miejsca – pompa nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo nie musisz mieć wydzielonego miejsca na materiał opałowy;
- Nawet podczas mroźnych zim pompa ciepła jest w stanie bezproblemowo ogrzać cały dom;
- Sprawdzi się przy temperaturach sięgających nawet 25 stopni poniżej zera;
- Żywotność pompy ciepła szacuje się na około 30 lat;
- Pełna konfiguracja pompy z wykorzystaniem zaawansowanego sterownika i wgranych algorytmów dla ekonomii pracy i komfortu użytkowania sprawi, że niczym nie będziesz musiał się przejmować;
- Pompa ciepła przez cały okres eksploatacji jest tak samo efektywna, jej wydajność nie zmniejsza się w miarę upływu czasu;
- Szeroki zakres temperatur pracy;
- Brak konieczności budowy komina;
- Koszt inwestycji w pompę ciepła szybko się zwraca – szacuje się, że zajmuje to między pięć a siedem lat.
- Przy zakupie pompy ciepła możesz skorzystać z dofinansowania;
- Pompa ciepła oprócz ogrzewania domu i wody użytkowej może również służyć do chłodzenia pomieszczeń w gorące dni. Jest to funkcja, jakiej nie spełni żaden inny system grzewczy.
⠀
⠀
Bezpieczeństwo pompy ciepła
⠀
Jak wiadomo jedną z najważniejszych kwestii życia codziennego jest bezpieczeństwo. Żeby czuć się całkowicie bezpiecznie w swoim domu, jako sposób ogrzewania warto jest wybrać pompę ciepła, należącą do urządzeń, z których użytkowaniem nie wiąże się żadne ryzyko.
- Nie stwarza ryzyka wybuchu;
- Nie emituje szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin;
- Nie stwarza możliwości zatrucia czadem;
- Koszt eksploatacji jest stabilny i przewidywalny. Energia, którą wytworzysz we własnym domu, jest niezależna od wahań cen na rynku paliw.
⠀
Kiedy pompa ciepła najlepiej się sprawdza?
⠀
Pompa ciepła sprawdzi się w większości obiektów, ale warto wiedzieć, co jeszcze bardziej sprzyja jej działaniu. Pompa ciepła sprawdzi się znacznie lepiej, gdy w domu zamiast klasycznych kaloryferów będziesz miał zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Oczywiście będzie też dobrze działała z klasycznymi kaloryferami, ale energia pozyskana z pompy cieplnej jest w stanie wydajniej rozdystrybuować energię cieplną w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym.
Powietrzno-wodna pompa wodna najlepiej sprawdzi się w niezbyt dużym budynku. Przy większym domach lepiej rozważyć wybranie innego rodzaju pompy ciepła. Jeśli posiadasz bardzo liczną rodzinę, również lepiej wybierz inny rodzaj pompy ciepła. Warto wspomnieć, że jeśli masz zamontowaną fotowoltaikę, to koszty związane z użytkowaniem pompy ciepła spadają właściwie do zera.
⠀
⠀
Podsumowanie
⠀
Ze względu na przyjęte przez Unię Europejską wytyczne w sprawie dekarbonizacji Europy, dalszy rozwój energetyki opartej o odnawialne źródła energii oraz sektor pomp ciepła to silnie rozwijający się segment rynku. W Polsce co roku generuje znaczące wzrosty.
Pompy ciepła to już nie tylko jeden z najlepszych sposobów na ogrzewanie domu, ale również nowoczesny trend, który z roku na rok coraz bardziej się rozprzestrzenia. Przyczynia się do tego nie tylko funkcjonalność, niskie koszty i wygoda użytkowania, ale również możliwość dofinansowania. Warto również pamiętać, że tego rodzaju inwestycję odpisuje się od podatku. Poza tym można również uzyskać rabat w wysokości 5000 zł lub 50 rat 0%.