Pompa ciepła i fotowoltaika – czy mogą działać razem?

Pompa ciepła to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania Twojego domu. Choć już dzięki niej samej ponosisz bardzo małe koszty eksploatacji, to… możesz płacić jeszcze mniej! Pompa ciepła i fotowoltaika – połączenie, które sprawi, że za ciepło w Twoim domu zapłacisz rekordowo niską cenę. 

fotowoltaika

Z tego artykułu dowiesz się

dlaczego powinieneś zainwestować w pompę ciepła i fotowoltaikę oraz jak rozwiązuje się problem z niejednostajnym nasłonecznieniem.

Połączenie, które daje niezależność

Powietrzna pompa ciepła nie wymaga żadnych materiałów opałowych, ponieważ czerpie energię z powietrza i w ten sposób wytwarza ciepło. Po nabyciu tego urządzenia nie będziesz już nigdy więcej martwił się o rosnące ceny węgla, drewna czy gazu. ,,Paliwo” napędowe powietrznej pompy ciepła jest zawsze dostępne i nigdy nie musisz za nie płacić. 

Jedyne koszty, jakie poniesiesz przy pompie ciepła, to koszty zużycia energii elektrycznej. Dlatego, aby całkowicie zminimalizować koszty, powinieneś zainwestować również w fotowoltaikę, która pobierze energię słoneczną i zasili nią Twoje urządzenie grzewcze. Takie połączenie zapewni Twojemu gospodarstwu domowemu niezależne ogrzewanie i uczyni je samowystarczalnym.

Fotowoltaika umożliwi Ci zaoszczędzenie na kosztach eksploatacji pompy ciepła oraz zużyciu energii elektrycznej pochodzącej ze wszystkich urządzeń w Twoim domu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie teraz, kiedy ceny prądu wzrastają.

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła

Jeśli chcesz dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną do Twojego domu, musisz dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa Twoja pompa ciepła. Taką informację odczytasz w danych serwisowych swojego urządzenia. Na potrzeby wyjaśnień możemy jednak uśrednić wynik. 

Jeśli posiadasz dom wolnostojący o powierzchni około 100 m², to szacowany współczynnik zapotrzebowania na ciepło wyniesie 100 kWh/m²/rok. W takim razie roczne zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebne do ogrzania budynku to 10 000 kWh. Jeśli dodatkowo Twoja pompa ciepła służy również do podgrzewania wody użytkowej do temperatury około 42 °C dla średnio 4 osób, to zużywa kolejne 2 000 kWh w ciągu roku. Dostarczenie takiego zapotrzebowania na energię cieplną przez powietrzną pompę ciepła to zapotrzebowanie 2 400 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

fotowoltaika i pompa ciepła

Pompa ciepła i fotowoltaika a nasłonecznienie w ciągu roku

Największe nasłonecznienie oraz największy pobór energii słonecznej przez panele fotowoltaiczne odbywa się latem, a najmniejszy zimą. Odwrotnie proporcjonalnie wzrasta nasze zapotrzebowanie na prąd oraz energię – wzmaga się zimą, a latem spada. Z tego powodu efektywność wytwarzania energii elektrycznej jest najniższa wtedy, kiedy najbardziej jej potrzebujemy. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu.

Przepisy prawa polskiego są przystosowane dla posiadaczy fotowoltaiki. Energia, która w dużych ilościach produkowana jest latem i nie jest wykorzystywana przez gospodarstwo domowe, może zostać oddana do sieci energetycznej. Jeśli oddajesz energię, to nie tylko niczego nie tracisz – możesz również zyskać. Do 1 kwietnia 2022 roku można było odzyskać 80% energii oddanej latem. Teraz za energię przekazywaną do sieci otrzymasz zapłatę zgodną z aktualnymi stawkami energetycznymi. Nie otrzymasz jednak pieniędzy do ręki. Kwota za oddaną energię elektryczną jest zapisywana na koncie, z którego później opłacany jest zakup prądu z sieci elektrycznej. Dzięki temu Twoja pompa ciepła w zimie będzie mogła działać za darmo.

Jeśli nie chcesz oddawać energii wyprodukowanej ze swojej instalacji fotowoltaicznej, to możesz zakupić i zainstalować własny magazyn energii. W ten sposób staniesz się całkowicie niezależny od wszelkich zewnętrznych dostawców oraz zmian stawek za energię. 

Woda użytkowa także może pełnić rolę magazynu energii. Ogrzana w ciągu słonecznego dnia utrzyma swoje ciepło przez dłuższy czas. Bez zmartwień o zużycie dodatkowej energii, będziesz mógł ją wykorzystać do wieczornej ciepłej kąpieli. 

Wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne latem energię możesz również wykorzystać do ochłodzenia swojego domu. To doskonały sposób spożytkowania wysokich nadwyżek energetycznych, który zapewni Ci odpowiednią temperaturę w Twoim domu podczas upalnych dni.

Pompa ciepła i fotowoltaika – zalety połączenia

Pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie, które niesie za sobą szereg zalet. Choć oba urządzenia już samodzielnie są świetnymi rozwiązaniami, to jednak razem stanowią nieprzeceniony duet, który z pewnością pokochasz. Poniżej przedstawiamy zalety połączenia pompy ciepła oraz fotowoltaiki:

  • ekologia – w przeciwieństwie do innych sposobów ogrzewania domu pompa ciepła jest urządzeniem zeroemisyjnym. Oznacza to, że nie ma negatywnego wpływu na naszą planetę. Dzięki współpracy z instalacją fotowoltaiczną, która czerpie energię ze słońca, nie będzie nawet pośrednio przyczyniała się do zużywania nieodnawialnych źródeł energii;
  • wykorzystanie energii – integracja fotowoltaiki z pompą ciepła rozwiązuje problem z niskim wykorzystaniem wytworzonych zasobów energetycznych. Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną słońca, więc nic się nie marnuje;
  • zmniejszenie wydatków na prąd – choć pompa ciepła w głównej mierze wykorzystuje energię odnawialną, to i tak musi czerpać energię elektryczną do prawidłowego działania. Pobieranie jej z paneli fotowoltaicznych sprawia, że nie musisz płacić za prąd potrzebny do funkcjonowania pompy ciepła. Ceny prądu gwałtownie rosną, a Ty nic nie tracisz;
  • dotacje – pompa ciepła i fotowoltaika nie należą do najtańszych inwestycji, jednak dzięki dotacjom Twój budżet nie zostanie zbytnio obciążony. Korzystając z projektu Ciepłe Wsparcie, masz gwarancję zakupu z dotacją. Jeśli zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne, to możesz skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. W ten sposób zyskujesz jeszcze więcej.

fotowoltaika i pompa ciepła

Podsumowanie

Pompa ciepła i fotowoltaika to urządzenia korzystające z tanich, odnawialnych źródeł energii. Choć oba z nich mogą działać oddzielnie i dawać Ci realne korzyści finansowe, to jednak połączenie tych dwóch technologii sprawia, że jesteś samowystarczalny i oszczędzasz naprawdę spore sumy pieniędzy.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Latest Post

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news or insight for free.