Chłodzenie pompą ciepła – ratunek na upały

Pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie, jakie możesz wybrać do ogrzewania swojego domu oraz wody użytkowej. Pompa ciepła to doskonały, wielofunkcyjny i najbardziej ekologiczny system grzewczy. Urządzenie może pełnić również rolę klimatyzatora. Pompa ciepła posiada wiele funkcji, dzięki którym w Twoim domu zawsze będzie panowała idealna temperatura.

pompa ciepła klimatyzacja

Z tego artykułu dowiesz się
jak pompa ciepła chłodzi pomieszczenia, jaka instalacja będzie do tego najlepsza oraz jakie są jej zalety.

Jak to możliwe?

Sposób chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy ciepła uzależniony jest od rodzaju urządzenia. Urządzenia gruntowe i wodne wykorzystują tak zwane chłodzenie pasywne, czyli naturalne, a powietrzne pompy ciepła mogą robić to aktywnie – z pomocą sprężarki.  

Pasywne chłodzenie pompą ciepła

Pasywne chłodzenie pompą ciepła nie wymaga dodatkowej energii. Chłód pobierany jest z gruntu lub wody bez konieczności angażowania układu chłodzenia pompy. Na głębokości, na której montuje się dolne źródło ciepła, ziemia i woda nie osiągają zbyt wysokiej temperatury nawet w najgorętsze dni.  

Ten rodzaj chłodzenia wykorzystuje do działania tylko pompę obiegową, która wymusza przepływ czynnika roboczego w instalacji grzewczej oraz w wymienniku gruntowym. Czynnik roboczy pochłania ciepło z budynku, a następnie oddaje je do gruntu. Z gruntu natomiast absorbuje zimno i przekazuje je do budynku. 

Aktywne chłodzenie pompą ciepła

Aktywne chłodzenie pompą ciepła jest o wiele skuteczniejsze niż chłodzenie pasywne. Jednak niezbędna jest do tego dodatkowa energia. Ten rodzaj chłodzenia wykorzystują zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i gruntowe oraz wodne. Chłodzenie aktywne jest skuteczne w budynkach z instalacją grzewczą o systemach płaszczyznowych (takich jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe), oraz w budynkach wyposażonych w klimakonwektory. 

Dzięki aktywnemu chłodzeniu w budynku można osiągnąć znacznie niższą temperaturę niż przy wykorzystywaniu chłodzenia pasywnego. Dzięki temu można dokładnie zaplanować wydajność chłodzenia oraz uzyskać odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Chłodzenie pompą ciepła

Aby aktywne chłodzenie pompą ciepła było możliwe, konieczne jest zainstalowanie zaworu czterodrogowego, dzięki któremu można odwrócić proces grzania i tym samym zacząć chłodzić budynek pompą ciepła.  

Jeśli chcesz dokładniej zrozumieć sposób, w jaki pompa ciepła chłodzi budynek, to musisz także poznać przebieg procesu grzania. za pomocą tego urządzenia. Możesz przeczytać o tym w naszym artykule o działaniu pompy ciepła

Chłodzenie pompą ciepła przez instalację płaszczyznową czy klimakonwektory?

Instalacje płaszczyznowe, jakimi są ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe, są w stanie schłodzić pomieszczenia, ale nie są do tego idealnym rozwiązaniem. Przeszkodą stojącą na drodze tej metodzie jest wilgoć. Temperatura chłodzenia nie powinna być wtedy niższa niż 18°C, ponieważ jest to punkt rosy. Oznacza to, że poniżej tej temperatury rozpoczyna się proces skraplania. Z tego powodu podłoga może być po prostu mokra, a wilgotność powietrza wzrosnąć do zbyt wysokiego poziomu. Dodatkowo temperatura podłogi powinna wynosić minimum 19°C. Zbyt zimna podłoga może być bardzo nieprzyjemna dla stóp. Z tych powodów tym sposobem temperaturę powietrza można w praktyce obniżyć tylko o kilka stopni. 

Klimakonwektory to urządzenia, które są dostępne w różnych wersjach. Na rynku występuje kilka rodzajów tych urządzeń: ścienne, kanałowe, podsufitowe, przypodłogowe i kasetonowe. Te urządzenia są bardzo praktyczne, ponieważ nie posiadają żadnych ograniczeń temperaturowych i są wyposażone w system odprowadzania wilgoci. Mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenia.

Chłodzenie pompą ciepła

Chłodzenie pompą ciepła – na co zwrócić uwagę?

Jeśli dopiero rozważasz zakup pompy ciepła, to najlepiej od razu pomyśl o urządzeniu z funkcją chłodzenia. Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii przed wykonaniem instalacji:

  • Dostosuj układ odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia – instalacja powinna być przystosowana zarówno do funkcji grzania, jak i chłodzenia;
  • Zainstaluj miernik wilgotności – musisz wiedzieć, jaka wilgotność panuje w budynku, aby nie przekraczać punktu rosy;
  • Zaplanuj sposób usuwania wilgoci – jeśli wybierzesz chłodzenie przez klimakonwektory, to jeszcze na etapie projektowania domu, zastanów się nad sposobem usuwania kondensatu;
  • Pamiętaj o kontrolowaniu punktu rosy – zwłaszcza w przypadku chłodzenia za pomoca układów płaszczyznowych.

Zalety chłodzenia pompą ciepła

Chłodzenie pompą ciepła (podobnie jak grzanie) jest praktycznie pozbawione wad. Posiada za to wiele zalet, do których należą:

  • wykorzystanie już istniejącej instalacji mając pompę ciepła nie musisz inwestować w dodatkowe urządzenia chłodzące;
  • ciche działanie – w przeciwieństwie do zwykłych wentylatorów nie generują hałasu;
  • niskie koszty eksploatacji – chłodzenie pompą ciepła nie generuje dużych kosztów, zwłaszcza, wtedy gdy współpracuje ona z panelami fotowoltaicznymi;
  • przyjazne dla alergików – jeśli do chłodzenia pompą ciepła wykorzystujesz podłogówkę, to nie musisz martwić się o latający w powietrzu kurz i inne czynniki alergiczne.

Chłodzenie pompą ciepła

Podsumowanie

Pompa ciepła jest wielofunkcyjnym urządzeniem – zarówno ogrzewa, jak i chłodzi budynek, dzięki czemu przez cały rok będziesz mógł przebywać w komfortowych dla siebie warunkach cieplnych. Chłodzenie pompą ciepła to świetne rozwiązanie, dzięki któremu przetrwasz upały i nie wydasz dodatkowych pieniędzy na inne sposoby chłodzenia. Jeśli rozważasz zakup pompy ciepła, to koniecznie zwróć się z tym do ekspertów, którzy dopasują najlepszą instalację do Twoich potrzeb.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Latest Post

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news or insight for free.