Ogrzewanie podłogowe czy zwykłe grzejniki – co wybrać przy pompie ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu, który zyskuje coraz większą popularność. Osoby, które rozważają, jaką instalację wybrać do ogrzania swojego domu, często zastanawiają się, jak najskuteczniej rozprowadzać ciepło po całym budynku? Lepiej wybrać ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Poniżej przedstawiamy porównanie obu rozwiązań.

Z tego artykułu dowiesz się
jakie są różnice między ogrzewaniem podłogowym a zwykłymi grzejnikami, jakie są zalety i wady obu rozwiązań oraz czy można korzystać z tych sposobów jednocześnie.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – temperatura

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. W tym przypadku funkcję grzejnika pełni cała powierzchnia podłogi. Jest to niskotemperaturowy rodzaj rozprowadzania ciepła – wystarczy, aby woda w obiegu miała około 40°C. To idealny sposób ogrzewania domu, gdy ma się pompę ciepła

Zwykłe grzejniki również mogą współpracować z pompą ciepła. Jednak, aby takie rozwiązanie było skuteczne, przepływająca w nich woda powinna mieć temperaturę między 60°C a 75°C. Z tego powodu takie połączenie jest mniej wydajne niż ogrzewanie podłogowe, ale nadal skuteczne.

Sposoby rozprowadzania ciepła

Ogrzewanie podłogowe rozprowadza temperaturę w sposób równomierny, dlatego jest szybkie oraz bardzo skuteczne. Ciepło unosi się do góry, więc odczuwalna temperatura przy ogrzewaniu podłogowym jest wyższa. Wtedy temperaturę w pomieszczeniu można lekko obniżyć, a komfort cieplny będzie nadal zachowany. To rozwiązanie przyczynia się do do oszczędzania energii oraz pieniędzy. Ogrzewanie podłogowe w 70% ogrzewa pomieszczenia przez promieniowanie cieplne, a tylko w 30% przez przepływ powietrza. 

ogrzewanie podłogowe

Grzejniki, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, większą część ciepła oddają przez konwekcję, czyli przepływ powietrza. Oznacza to, że ogrzane przez nie powietrze najpierw unosi się do góry, a następnie – rozchodząc się po pomieszczeniu – powraca do nich z mniejszą temperaturą. Z tego powodu przy ogrzewaniu tradycyjnymi grzejnikami najcieplej jest pod sufitem, a najchłodniej – przy podłodze.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – usytuowanie 

Ogrzewanie podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, znajduje pod posadzką. Specjalne rurki grzewcze układane są w pętle, które stanowią oddzielne obwody. Przy pompie ciepła nie mogą być one zbyt duże, bo stracą swoją efektywność. Dlatego w większych pomieszczeniach robi się więcej niż jedną pętlę. Ten rodzaj ogrzewania nie wpływa na wygląd pomieszczeń, ponieważ jest ukryty. 

Grzejniki najczęściej montowane są pod oknami. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ zimne powietrze z okolicy okien jest od razu ogrzewane. Nie traci się również niepotrzebnie przestrzeni na ścianach. Oczywiście można zainstalować kaloryfer gdzieś indziej niż pod oknem, zwłaszcza, że coraz częściej w nowym budownictwie zamiast okien wybiera się drzwi tarasowe.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – montaż

Ogrzewanie podłogowe wymaga dobrego planu rozlokowania poszczególnych pętli, ponieważ rury nie mogą znajdować się w nieodpowiednich miejscach, np. pod ciężkimi meblami. Poprawne wykonanie takiej instalacji jest znacznie trudniejsze niż zamontowanie instalacji z grzejnikami. Jeśli podczas montażu ogrzewania podłogowego zostały popełnione jakieś błędy lub jakiś element instalacji został uszkodzony, to bardzo trudno jest to później naprawić.

Przy wybraniu tego rozwiązania należy pamiętać również o doborze odpowiedniej posadzki. Ogrzewanie podłogowe może być zamontowane zarówno pod płytkami, panelami, jak i pod wykładziną. Podłoga musi być dostosowana do tego sposobu ogrzewania – musi umożliwiać przepływ ciepła.

Grzejniki są stosunkowe łatwe w montażu. Plan ich usytuowania nie wymaga aż tak skrupulatnego zaplanowania jak w miało to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego. Ich montaż nie jest tak skomplikowany i pracochłonny. Błędy w montażu nie pojawiają się tak często jak w przypadku podłogówki. Jeśli jednak wystąpią, to bardzo łatwo jest je naprawić. Do grzejników nie trzeba wybierać ani specjalnych podłóg, ani innych elementów wyposażenia. Należy jednak całą instalację dopasować tak, aby dobrze współgrała z pompą ciepła

Kwestia estetyki

Ogrzewanie podłogowe jest ukryte, więc w żaden sposób nie zaburza wyglądu mieszkania. Warto jednak wybrać meble, które stoją na nóżkach i nie będą utrudniały przepływu ciepła. Kwestia estetyki tego rozwiązania jest jednak zależna od indywidualnych upodobań.

Grzejniki nie należą do ładnych elementów wyposażenia domu – zwłaszcza, gdy są duże i znajdują się gdzieś indziej niż pod oknem. Kaloryfery często zasłaniane są firankami, zasłonami lub specjalnymi obudowami. Zasłonięcie kaloryferów zmniejsza wydajność urządzenia grzewczego, uniemożliwia prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza oraz zwiększa koszty ogrzewania.

ogrzewanie podłogowe

Koszty instalacji grzewczej

Jeśli posiadasz pompę ciepła, to oba te rozwiązania grzewcze generują podobne koszty instalacji. Różnica polega na tym, że do ogrzewania podłogowego trzeba dobrać odpowiednią posadzkę, która jest droższa niż „zwykła” podłoga. Najdroższym rozwiązaniem jest połączenie obu tych instalacji w jednym budynku.

A może ogrzewanie podłogowe i grzejniki razem?

Połączenie obu tych rozwiązań w jednym obiekcie mieszkalnym jest możliwe i nawet często praktykowane, ale czy się opłaca? Przy takim rozwiązaniu trzeba ponieść większe koszty. Takie połączenie wpływa również negatywnie na działanie pompy ciepła – zmniejsza jej wydajność. Lepiej postawić na jeden ze sposobów.

Podsumowanie

Wybór między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami przy pompie ciepła nie jest prosty. Trzeba dokładnie zastanowić się nad wadami i zaletami obu rozwiązań. Oprócz kwestii technicznych i finansowych weź również pod uwagę swoje własne upodobania. Nieprzemyślany wybór może okazać się nieodpowiedni i przeszkadzać Ci przez wiele następnych lat.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Post

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news or insight for free.