Mity o pompach ciepła, w które nie powinieneś wierzyć 

Ze względu na swoją wydajność, niski koszt eksploatacji i ekologiczność, pompy ciepła są coraz bardziej uznanymi i coraz częściej wybieranymi sposobami ogrzewania domostw. Mimo to wśród wielu ludzi nadal krążą o nich różnorodne mity. 

Z tego artykułu dowiesz się,

które spośród krążących w Internecie mitów o pompach ciepła są nieprawdziwe oraz jakie są fakty, które przekonają Cię do wybrania tego sposobu ogrzewania.

mity o pompach ciepła

Najpopularniejsze mity o pompach ciepła

Mit 1.: Pompa ciepła jest bardzo drogą inwestycją

Może wydawać się, że zakup pompy ciepła jest droższy niż na przykład pieca gazowego. Jednakże to stworzenie instalacji gazowej, wykonanie przyłączy, zbudowanie kotłowni oraz komina, a także kupno pieca gazowego znacznie przewyższa koszty inwestycji w pompę ciepła. Pompa ciepła nie potrzebuje takich elementów, więc pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale także miejsce w domu.

Dodatkowo przy zakupie pompy ciepła możesz liczyć na dotację oraz rabat w projekcie Ciepłe Wsparcie. Płatność za pompę ciepła możesz również rozłożyć na raty zero procent.

Rozważając wybór sposobu ogrzewania trzeba również wziąć pod uwagę późniejsze koszty eksploatacji. Korzystając z innych sposobów ogrzewania będziesz musiał co roku inwestować w materiał opałowy. Jeśli byłby to węgiel lub inne paliwo stałe, to trzeba je również przetransportować oraz mieć miejsce do jego przechowywania, co również generuje straty finansowe. 

Koszty eksploatacji pompy ciepła są bardzo małe, dlatego, w przeciwieństwie do innych rodzajów ogrzewania domu, ta inwestycja szybko się zwraca.

Mit 2.: Pompy ciepła montuje się tylko w nowych budynkach

Mity o pompach ciepła związane z tym zagadnieniem biorą się stąd, że urządzenia te są coraz częściej wybierane już na etapie planowania budowy domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować pompę ciepła w budynku, który był wybudowany wcześniej i korzystał z innych sposobów ogrzewania.

Przy modernizacji ogrzewania starego domu najlepiej sprawdzą się powietrzne pompy ciepła, ponieważ nie wymagają dużych nakładów pracy i są bardzo łatwe w montażu.

mity o pompach ciepła

Mit 3.: Pompy ciepła głośno pracują

Pompy ciepła starego typu rzeczywiście głośno pracowały. Jednakże  nowe technologie stosowane przy ich konstruowaniu sprawiają, że stały się one cichymi urządzeniami. Jest to spowodowane tym, że pompy ciepła, które są teraz wpuszczane na rynek, muszą spełniać określone wytyczne regulujące maksymalną głośność dźwięków, jakie mogą wydawać. 

Z tego względu pompy ciepła od Ciepłe Wsparcie nie będą stwarzać Tobie problemów akustycznych. Ich głośność jest porównywalna do dźwięków, jakie wydaje lodówka. Dotyczy to zarówno urządzenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Mit 4.: Pompy ciepła są mało wydajne przy niskich temperaturach

Mity o pompach ciepła, które nie są zdolne działać w niskich temperaturach, są najpowszechniejsze, ale są tylko mitami. Dzięki najnowszej i najbardziej udoskonalonej technologii pompy typu powietrze-woda funkcjonują skutecznie nawet przy temperaturach sięgających minus dwudziestu stopni. Z powodzeniem można je wykorzystywać jako jedyne źródło ciepła. 

Wydawać by się mogło, że gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera stopni, to pompa nie będzie miała jak pracować. Jednakże pompy typu powietrze-woda są w stanie pozyskiwać energię nie tylko z ciepłego i chłodnego, ale również mroźnego powietrza. Są w stanie skutecznie przetwarzać takie powietrze na energię do ogrzewania całego domu oraz wody użytkowej.

W przypadku, gdy temperatura osiągnie tak niskie temperatury, że pompa faktycznie przestanie dawać sobie radę z konwertowaniem powietrza z zewnątrz na ciepło, to w utrzymaniu ogrzewania pomoże wbudowany podgrzewacz pomocniczy. Z tego powodu nie musisz się martwić, że Twój dom zostanie bez ciepła.

Mit 5.: Jak pompa ciepła, to tylko ogrzewanie podłogowe

Pompy ciepła najczęściej są stosowane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ wtedy są najefektywniejsze. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale mitem jest to, że jedyne możliwe. 

Pompa ciepła nadaje się także do domu, w którym masz lub chcesz mieć tradycyjne kaloryfery. Sprawdzi się również przy ogrzewaniu płaszczyznowym oraz ściennym.

mity o pompach ciepła

Mit 6.: Pompę ciepła można stosować tylko do ogrzewania

Te mity o pompach ciepłą krążą wśród wielu ich przeciwników, ale również nie są one prawdą. Wiąże się to zapewne z tym, że w nazwie urządzenia jest słowo „ciepła”. 

Oprócz ogrzewania pompa ciepła może służyć również do chłodzenia pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki odwróceniu procesu ich działania. Ta wielofunkcyjność pomp ciepła daje im znaczną przewagę nad innymi sposobami na ogrzewanie domu.

Mit 7.: Pompa ciepła jest tylko do centralnego ogrzewania.

Pompy ciepła służą głównie do ogrzewania budynku poprzez centralne ogrzewanie, ale również do podgrzewania wody użytkowej. Kranówkę można podgrzewać zarówno przy pomocy tego samego urządzenia, które służy do ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania, jak i poprzez użycie pompy ciepła dedykowanej tylko do tego celu. To drugie rozwiązanie jest stosowane, gdy do centralnego ogrzewania używa się czegoś innego niż pompa ciepła.

Mit 8.: Pompy ciepła wymagają częstego serwisowania

Serwis pompy ciepła należy przeprowadzić w przypadku, gdy działa nie tak jak powinna. Nie jest to częste wydarzenie, ponieważ są to bardzo rzadko psujące się urządzenia o niskim wskaźniku awaryjności.

Mimo to należy pamiętać o kontroli działania pompy ciepła oraz jej podzespołów, ponieważ, jak każde urządzenie, jest poddawana eksploatacji. Taki przegląd wystarczy wykonać raz do roku, najlepiej krótko przed sezonem grzewczym. Nie rzadziej przecież trzeba wykonywać przeglądy tradycyjnych pieców i kominów. 

mity o pompach ciepła

Mity o pompach ciepła – podsumowanie

Krążące w Internecie mity o pompach ciepła są nadal żywe wśród niektórych osób. Jednakże fakty mówią same za siebie – pompy ciepła to rozwiązanie, w które warto zainwestować. Aby jeszcze lepiej zapoznać się z nimi oraz ich działaniem, sprawdź stronę internetową solidnej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem tych urządzeń.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Post

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news or insight for free.