Sezon grzewczy rozpoczyna się na przełomie września i października. W domu jednorodzinnym sam możesz ustalić, kiedy dokładnie. Warto jednak najpierw zadbać o odpowiednie przygotowanie do sezonu grzewczego.
⠀
Przygotowanie do sezonu grzewczego – instrukcja obsługi
Po zamontowaniu pompy ciepła w Twoim domu Projekt Ciepłe wsparcie z pewnością przeszkoli Cię z zakresu obsługi i podstawowej wiedzy o działaniu urządzenia. Jeśli będzie to jednak Twój pierwszy sezon grzewczy z pompą ciepła, to warto, abyś przeczytał instrukcję obsługi Twojego urządzenia. Zwróć szczególną uwagę na znaczenie komunikatów i piktogramów, które mogą być wyświetlane na ekranie pompy ciepła.
Wiedza na temat tego, jak działa pompa ciepła i jakie komunikaty może wysyłać, sprawią, że unikniesz niepożądanych sytuacji takich jak na przykład jej działanie nie po Twojej myśli. Unikniesz w ten sposób również nieplanowanych napraw, które mogą wiązać się z nieprzewidzianymi kosztami.
⠀
Przegląd instalacji i serwis – przygotowanie na sezon grzewczy
Jeśli jest to Twój kolejny rok z pompą ciepła, to przygotowanie do sezonu grzewczego jest równie ważne jak przy pierwszym sezonie. Aby mieć pewność, że Twoja pompa ciepła pozostaje w pełni sprawna i gotowa na zimę, sprawdź następujące elementy instalacji:
- wszystkie przewody elektryczne oraz inne łączenia – nie powinno być żadnych luzów, przepalonych elementów ani pęknięć;
- zewnętrzne osłony przewodów elektrycznych – nie mogą być przepalone ani zbyt wyeksploatowane. Zwróć również uwagę na to, czy nie oplatają ich żadne rośliny;
- wentylator zewnętrzny – oczyść go z zanieczyszczeń zewnętrznych oraz wewnętrznych przy pomocy sprężonego powietrza lub delikatnego pędzelka;
- filtry – prawdopodobnie konieczne będzie ich wyczyszczenie. Wszelkie osady i zabrudzenia mają wpływ na wydajność instalacji;
- wycieki (lub ślady po wyciekach) – sprawdź, czy nigdzie żadne nie występują;
- odbiorniki ciepła – w zależności od rodzaju instalacji grzewczej sprawdź również jej poszczególne elementy, sprawność oraz ewentualne zapowietrzenia.
⠀
Jeśli sam nie jesteś w stanie sprawdzić wszystkich tych elementów, to rozważ zaproszenie na kontrolę serwisantów, którzy zrobią to za Ciebie.
⠀
Zabezpieczenie przed zamarzaniem
Powietrzna pompa ciepła jest dobrą metodą ogrzewania domu w naszym klimacie. Jednakże przygotowanie do sezonu grzewczego powinno obejmować różne ewentualności, w szczególności wykluczenie możliwość zamarzania jednostki zewnętrznej. Aby mu zapobiec, można skorzystać z dwóch różnych sposobów, czyli chemicznego oraz elektrycznego.
Chemiczny sposób zabezpieczania przed zamarznięciem to dolanie do czynnika roboczego środka przeciw zamarzaniu. Musi on być dostosowany do jednostki zewnętrznej – zgodny z deklaracją producenta. Ilość dodawanego środka dobiera się do możliwie najniższej przewidywanej temperatury, jaka może wystąpić na zewnątrz.
Elektryczne zabezpieczenia stosuje się, gdy czynnikiem roboczym jest woda. Jest to na przykład montaż na zewnątrz budynku zaworu antyzamrożeniowego. Montuje się go za wyjściem i wejściem jednostki do wewnątrz wraz z filtrem siatkowym.
Na zasilaniu z urządzenia zewnętrznego można również zamontować zawór zwrotny, który w przypadku braku prądu będzie uniemożliwiał cofanie się wody z układu centralnego ogrzewania w domu do wentylatora.
⠀
⠀
Rury połączeniowe zamontowane ze spadkiem w stronę urządzenia zewnętrznego sprawią, że gdy zabraknie prądu, woda grawitacyjnie wydostanie się na zewnątrz przez zawory antyzamrożeniowe. Należy również zamontować automatyczny zawór napełniający, który po przywróceniu zasilania automatycznie uzupełni brakujący czynnik roboczy.
Montaż napowietrzacza w najwyższym punkcie instalacji sprawi, że będzie on uwalniał ciśnienie z układu i uzupełniał powietrze. Dzięki temu cała woda z wymiennika będzie mogła się wydostać.
Zamontowanie na instalacji zewnętrznej otulin o odpowiedniej grubości i przenikalności cieplnej również zapobiegnie zamarzaniu. Trzeba pamiętać, że otulin nie należy montować na rurach antyzamrożeniowych oraz napowietrzających.
⠀
Przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego
Oprócz wszystkich elementów pompy ciepła przygotowanie do sezonu grzewczego powinno obejmować również grzejniki. One również są bardzo ważnym elementem ogrzewania całego domu.
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy każdy grzejnik z osobna prawidłowo grzeje. Należy ustalić, czy któryś nie jest przypadkiem zapowietrzony. Temperatura na całej długości grzejnika powinna być w miarę taka sama. Jeśli tak nie jest, świadczyć to może o zapowietrzeniu kaloryfera. Innymi objawami zapowietrzenia grzejnika może być jego głośna praca – szumy, gwizdy oraz bulgotanie wody.
Odpowietrzanie kaloryferów nie jest niczym trudnym. Można zrobić to samodzielnie, na przykład przy pomocy specjalnego kluczyka do odpowietrzania grzejników. Aby wykonać odpowietrzanie, należy zamknąć dopływ wody, a następnie, aż do wyczucia oporu, przekręcić pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób zawór grzejnikowy ustawia się w pozycji zamkniętej.
⠀
⠀
Następnie należy skierować wylotowy otwór spustowy odpowietrzacza trochę w dół, tak aby móc podstawić pod niego naczynie, które zbierze wylatującą wodę. W przypadku, gdy kaloryfer był zapowietrzony, to w pierwszej kolejności wyleci z niego samo powietrze. Po chwili razem z powietrzem będzie wydostawać się również woda.
Gdy całe powietrze już uleci, to słyszalny będzie charakterystyczny syczący odgłos. Po nim wypływać będzie już sama woda, dlatego po nim można już zakręcić zawór z powrotem.
Ważnym elementem przygotowania grzejników do sezonu grzewczego jest również usunięcie z nich brudu i zanieczyszczeń – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Jest to ważne ze względu na to, że bez tego po włączeniu ogrzewania wszelki kurz i inne zanieczyszczenie uniosą się w powietrze, a następnie będą osadzać się w przewodach oddechowych mieszkańców domu, co jest bardzo niezdrowe.
⠀
Podsumowanie – sezon grzewczy
Przygotowanie do sezonu grzewczego to sprawa, której lepiej nie bagatelizować. Jest to bardzo ważne z kilku względów. Nieskontrolowanie wszystkich ważnych elementów instalacji grzewczej może doprowadzić Cię do poniesienia niechcianych kosztów związanych z nie w pełni wydajnym ogrzewaniem lub doprowadzić do uszkodzenia jakiegoś elementu instalacji. Są to dodatkowe nakłady finansowe, których z pewnością wolałbyś uniknąć.